Monday, January 25, 2016

גיא סיגורה

זוהי רשימה קצרה על חוויותיי כסטארטאפיסט מתחיל בניו יורק.

ביוני האחרון נחתנו אילה, דניאל (בן השנתיים) ואני בעיר. יום לפני הטיסה עוד הצגתי דוחות בדירקטוריון ובוועדת מאזן ולקראת חצות קפצתי לפאב השכונתי בתל אביב. במבט לאחור, הייתי בהדחקה.

בתחילת יולי היינו במצב מתקדם של הלם קרב. באוגוסט כמו יאנקים גאים, כבר קיבלנו חבילה מאמאזון ולא זכרנו מה אמור להיות בתוכה.

הרעיון לסטארט אפ מלווה אותי זמן רב. לפני חודש סיימתי להכין את התוכנית העסקית, גיבשתי צוות, טסתי לישראל למסע מוצלח לגיוס ראשוני ובתחילת מרס, בשאיפה, אני יוצא לגיוס העיקרי.

להלן רשימה, התחלתית ולא ממצה, של מחשבות, תובנות ורעיונות מהחוויה האישית שלי. הנה זה בא:  

 1. סטארט אפ זו החלטה ומסע משותף של כל המשפחה – אתם עולים לרכבת ההרים ביחד. אל תתחילו לפני שתקבלו החלטה משפחתית משותפת.
 2. ספריה – ביליתי כמעט חודש וחצי בספריה. שווה כל שניה!! הספרייה הפיננסית ברחוב 34 ושדרות מדיסון (SIBL) מאפשרת גישה חופשית למחקרי שוק ונתונים השוואתיים של מיטב האנליסטים וגופי המחקר בארה״ב. הכל בחינם!  בשלב מקדמי חובה לשלוט בשוק המטרה.
 3. NYC Business Solutions – גוף עירוני המציע מניפת סיוע חינמי לעסקים קטנים בתחומים שונים. סיוע משפטי ופיננסי פרטני, קורסים ועוד. רמת הסיוע לא אחידה אך ניתן לדוג כמה “אבני חן״.
 4. תוכנית עסקית חפשו באינטרנט ובקשו דוגמא משני מכרים שגייסו לאחרונה (אם אתם לא מכירים, תעשו מאמץ להכיר). הצלבת הנתונים תנסוך בכם ביטחון להכין מצגת מקצועית, אך גם כזו שהיא שלכם. אם מישהו אומר לכם ש”הוא עשה את זה בתוך שבוע” אני מציע  לרענן את רשימת היועצים. אם תסיימו את התוכנית העסקית ועדיין תאמינו ש: (1)יש בעיה; (2) יש שוק; ו(3) שאתם יודעים לתת פתרון לבעיה, סימן שאתם בדרך הנכונה. לי חלק זה לקח חצי שנה.
 5. אין קיצורי דרך – אני ממליץ בחום להכין את התוכנית העסקית בעצמכם ולא להיעזר בחברות חיצוניות. תהליך העבודה היווה בעבורי צעד משמעותי בחידוד, ליטוש והפשטת הרעיון.
 6. צוות מנצח. לא בדקתי אמפירית אבל לתחושתי צוות פחות ממדהים מוריד משמעותית את הסיכוי להצלחה. תשקיעו בזה לפחות 30% מזמנכם.
 7. הכוח בלהיות ישראלי (the force) – בעולם הסטארט אפ אין טעם לשלוח מייל ללא הפניה של צד שלישי (Introduction). בשלב זה יתגלה בפניכם הכוח. ישראלים פותחים דלתות. חפשו את הדלת שתוביל לדלת הבאה.
 8. רכזו אנרגיה – עליכם לשוחח ולהיפגש עם כמה שיותר אנשים. במהרה תגלו שהמון אנשים מדהימים יהיו מוכנים לפגוש אתכם. אז רק תתחילו להבין שכדאי לתעל אנרגיה ולדבר רק עם אנשים שיקדמו אתכם.
 9. תתחייבו, תעבדו קשה ותעבדו בשביל לנצח – לא משנה כמה הרעיון שלכם מדהים, סביר להניח שלא ישקיעו ברעיון אם לא יאמינו בכם. אף אחד לא יאמין בכם אם לא תשקיעו במיזם את כל זמנכם ומרצכם.
 10. אומץ, גמישות מחשבתית טעויות והחלטות – אני משתדל להתייעץ בכל עת ולחשב כיוון מחדש על בסיס כמעט שבועי.
 11. דברו על הרעיון שלכם. בהתחלה פחדתי ש״יגנבו לי את הרעיון״. מהר מאוד הבנתי שבעצם השיתוף הסיכוי שמישהו יגנוב לי את הרעיון קטן משמעותית מהסיכוי שמישהו יסייע לי. אני לא ממליץ לפרסם את הרעיון שלכם בפייסבוק אבל בהחלט בפני כל מי שאתם סבורים שעשוי לתרום ולקדם אתכם.
 12. אני חסיד של עזרה וערבות הדדית. זה עשה לי טוב לאורך השנים ואני בטוח שגם לכם. עזרו, חלקו ושתפו בידע שתצברו לאורך הדרך. אם אתם צריכים פנו אלי במייל. מבטיח לחזור ולסייע בשמחה ככל יכולתי – [email protected]
 13. תהיו אופטימיים, קחו נשימה עמוקה, תפסו את מושב הנהג ותהנו מהדרך. אני טירון אבל כבר מרגיש שזאת חוויה מעצימה ומשנה חיים.

גיא סיגורה, מייסד SIGSUG.com. לפני כן שימש כיועמ”ש ראשי וסמנכ”ל בחברה ציבורית ישראלית ויו”ר ועדת תאגידים בלשכת עורכי הדין בישראל.

*הטור שקראתם הינו חלק מ”חוברת הכנה לקריירה באמריקה” שיקבל כל משתתף ביריד הקריירה של המועצה.

להרשמה ליריד הקריירה הישראלי: http://moatza.org/career/

קהילה הוא מדור הנכתב על ידי פעילי מועצה מקומית ניו-יורק, ארגון הגג של הקהילות הישראליות השונות בניו יורק רבתי.