Friday, February 5, 2016

אייל בינו פורסם:  05.02.16

לפני שש שנים בערך הייתי בצומת דרכים בקריירה. הרגשתי שאני לא ממצה את עצמי בתפקיד שהייתי בו וזה גרם לי להמון תסכול. למה לא נותנים לי יותר אחריות? האם זו העבודה הנכונה בשבילי? הייתי זקוק לשינוי ולא ידעתי לאן ללכת. שש שנים לאחר מכן, אני אחד מהמקימים של ICONYC labs, האקסלרטור הראשון בניו יורק לחברות סטארט-אפ ישראליות שמחפשות להאיץ את ההתפתחות שלהן בשוק האמריקאי, כותב באופן קבוע לפורבס על סטארטאפ ניישן, מוקף באנשים מדהימים מהתעשייה בניו יורק ובארץ, ונהנה מכל רגע מהעבודה היומיומית שלי. אם הייתם אומרים לי לפני שש שנים שאהיה במקום שאני נמצא בו היום הייתי חושב שאתם צוחקים עליי. הכל נראה כל-כך לא ברור אז, קשה ולא נכון. היום אני בדיוק במקום ההפוך. זה לקח לא מעט זמן, הרבה רגעים קשים, אכזבות ותהיות.
אז איך הגעתי למקום שאני נמצא בו היום? הנה כמה טיפים לאלה מביניכם שרוצים לקחת את הקריירה שלהם למקום טוב יותר:

תעשו מה שאתם אוהבים – החיים קצרים מידי ולעבודה שלנו שלנו יש תפקיד מרכזי באושר הפנימי והחיצוני שלנו. הרבה אנשים הולכים אחרי דברים שנותנים להם ״הילה״ מסוימת אבל לא ממש מספקים אותם. כמה פעמים שמעתם על עורך דין או בנקאי שלא אוהב את העבודה שלו אבל נשאר באותו מקום עבודה או קריירה מחשש שמא אחרים יסתכלו עליו בצורה אחרת? לטעמי זוהי לא הדרך להצליח בקריירה.

סביבת העבודה חשובה כמו העבודה עצמה – זה משהו שלמדתי לאורך השנים. יש עוד אלמנטים לעבודה טובה מאשר רק התפקיד עצמו והבוס הישיר שלך. האם האנשים שעובדים בחברה שמחים? האם הם נמצאים שם שנים או שזוהי חברה עם תחלופה תמידית? האם אנשים עובדים באופן קולבורטיבי או אינדיבידואלי? האם אתה יותר טיפוס של סטארטאפ או של חברה גדולה? אלו הן שאלות שכל אחד צריך לשאול את עצמו לפני שהוא מחפש עבודה או לוקח תפקיד חדש. לסביבת העבודה יש השפעה מרכזית עלינו ולכן עלינו לנתב את עצמנו למקום שיתאים לאופי שלנו.

עבודה עם מנטור עושה הבדל גדול – המושג מנטור הוא מושג מאוד שגור בעולם הסטארטאפים. המון יזמים מחפשים מנטור – מישהו שיש לו ניסיון בתחום שבו הם עוסקים כדי שיעזור להם לבנות את העסק שלהם ויחסוך מהם טעויות לא מחויבות לאורך הדרך. למנטורים יש חשיבות עצומה בהצלחה של יזמים לקדם את המיזמים שלהם, בייחוד בתחילת הדרך. תקראו לזה המבוגר האחראי. אני הייתי בר מזל לעבוד עם מיטב המנטורים בניו יורק בשנים האחרונות – משקיעים מנוסים, יזמים שעשו את זה, מנהלים, עיתונאים ועוד אנשים שהכרתי בדרך. לעצה של אנשים שהיו בדיוק בנעליים שלי הייתה חשיבות עצומה לקבלת ההחלטות שלי. זו יכולה להיות פגישה חודשית, קפה של בוקר או בירה של אחה״צ עם מישהו שאתם באמת מעריכים ומכבדים. עצה קטנה ממישהו מנוסה יכולה לעשות הבדל גדול.

כסף זה חשוב, אבל לא הכל – לא מעט פעמים בתהליך חיפוש עבודה יש מצבים שאתה מקבל שתי הצעות בו זמנית. הצעה אחת בדרך כלל גבוהה מהשנייה במעט וההתלבטות היא די גדולה. הנטייה שלי היא תמיד ללכת עם המקום שיעשה אותי למאושר ביותר, ולא תמיד מעושר יותר. היכולת לגדול בתפקיד, להיות בסביבת עבודה חיובית ולצמוח יחד עם החברה היא קריטית. ראיתי לא מעט מקרים שחברים לקחו עבודה ששילמה קצת יותר והצטערו על הבחירה מאוד מהר ובגדול.

תעשו נטוורקינג, אבל בחוכמה – כולנו יודעים שבעולם של היום החשיבות של נטוורקינג היא עצומה. למי שיש נטוורק טוב יש הרבה יותר אפשרויות. אבל נטוורקינג גם הולך ונעשה קשה יותר ויותר. אנשים מאוד עסוקים והרבה פעמים אין להם זמן להיכרויות חדשות. אז איך בכל זאת עושים את זה נכון? בתחילת הדרך שלי הלכתי לאירועי טכנולוגיה וחיכיתי לסוף האירוע כדי להגיד שלום לאחד הפאנליסטים. לאחר מכן קבענו לקפה וככה התחלנו לבנות מערכת יחסים. אבל זו הייתה רק ההתחלה. היה לי מאוד חשוב להראות ערך לצד השני, כדי שתהיה לו סיבה לשמור איתי על קשר. בין אם זה היה לשלוח כתבה מעניינת, חברת סטארטפ מרשימה או משהו בסגנון. בסופו של יום מערכות יחסים טובות בנויות על מתן ערך משני הצדדים. היום ישנה גם אפשרות להמשיך לבנות מערכות יחסים במדיה החברתית דרך פלטפורמות כמו לינקדאין וטוויטר. כשעושים נטוורקינג נכון, כולם יוצאים מנצחים.

כמובן, בסופו של יום כל אחד מאיתנו הוא שונה ולא כל העצות האלו נכונות לכולם ויש עוד דרכים להגיע לעבודה הנכונה. אנחנו צריכים להנות ממה שאנחנו עושים. בייחוד בעולם של היום.
האושר שלנו חזק מהכל.

אייל בינו, ממקימי ICONYC Labs, יערוך סדנת Speed Dating למציאת היזם הבא ביריד הקריירה
אודות יריד הקריירה הישראלי: http://moatza.org/career
צילום: ניר אריאלי

המאמר פורסם לראשונה בידיעות אמריקה ב-5 בפברואר 2016